Piątek 22.03.2019, imieniny obchodzi: Katarzyna, Bogusław
Kalendarium wydarzeń
Marzec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Strona w języku polskim Site in English

26
08.18

V Regionalny Festiwal Klusek i Makaronu – Nielbark 2018
termin:  26.08.2018 miejsce: Nielbark, gmina Kurzętnik organizatorzy:

„V Regionalny Festiwal Klusek i Makaronu” był jednym z 17 wydarzeń „Kalendarza imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, podczas którego mieszkańcy Nielbarka w Gminie Kurzętnik mogli poznać wiele potraw na bazie klusek i makaronu.

Celem imprezy było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla oraz o dziedzictwie kulturowym wsi, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, ochrona regionalnego dziedzictwa kulinarnego i kulturowego, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych, promocja przetwórców żywności regionalnej i tradycyjnej z regionu Warmii, Mazur i Powiśla.

Podczas imprezy odbyła się degustacja potraw z klusek i makaronu. Zgodnie z tradycją, potrawy na bazie makronu gotował Wójt Gminy Kurzętnik wraz z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego Panem Gustawem Markiem Brzezinem i Dyrektor GOPS  Panią Grażyną Deranek. Przygotowano blisko 800 porcji makaronu z dodatkami, którym częstowano uczestników imprezy. Z kolei Pan Wiesław Mergalski z Karczmy „Nad Sandelą” z Lubawy– członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle, przygotował i wydawał do degustacji potrawkę z siekanej wieprzowiny z warzywami na makaronie.

W tegorocznym konkursie „Na najlepszą potrawę z klusek i makaronu” rywalizowały cztery ekipy Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Nielbark, KGW Kurzętnik, KGW Brzozie Lubawskie i KGW Wielkie Bałówki. Wyróżnienie zdobyło KGW Brzozie Lubawskie za „Makaron z łososiem, szpinakiem i serem pleśniowym”. Trzecie miejsce zajęła ekipa KGW w Kurzętniku za „Kwas kapuściany”. Na drugiej pozycji uplasowało się KGW w Nielbarku z potrawą „Kluski ziemniaczane z twarogiem i boczkiem”. Wygrała potrawa „Makaron z dziczyzną po mazursku” przygotowana przez KGW Wielkie Bałówki. Wszystkie uczestniczki otrzymały nagrody rzeczowe i finansowe, a zwyciężczynie konkursu otrzymały także Puchar Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Tegoroczna impreza odbyła się 26 sierpnia na terenie Strefy Przemysłowej w Nielbarku, w ramach dożynek gminno-parafialnych i była współorganizowana przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz gminę Kurzętnik.Oglądaj wszystkie zdjęcia...


WSTECZ
Projekt i wykonanie Artneo.pl