Niedziela 21.10.2018, imieniny obchodzi: Urszula, Hilary
Kalendarium wydarzeń
Październik 2018
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Strona w języku polskim Site in English

21
07.18

Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla - Olsztyn 2018
termin:  21.07.2018 miejsce: Olsztyn organizatorzy:

21 lipca 2018 na dziedzińcu Olsztyńskiego Zamku odbył się Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego oraz regionalny finał ogólnopolskiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów.


W tym roku w ramach wydarzenia odbyły się pokazy kulinarne wykonane przez producentów należących do sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle połączone z degustacją i były to :

  • pokaz przygotowania pączków wykonany przez Smaki Gabi z Tuławek k. Dywit,
  • pokaz przygotowania zupy warmińskiej wykonany przez Stary Folwark z Tumian k. Barczewa,
  • pokaz przygotowania pierogów ruskich wykonany przez Gościniec Ryński Młyn z Rynu,
  • pokaz przygotowania krupniku wykonany przez Restaurację Staromiejska z Olsztyna.

Podczas Festiwalu odbyły się degustacje dla publiczności wcześniej przygotowanych potraw w tym również  kiełbasek i kaszanki na ciepło, które były przygotowane przez Qraś Wędliny i Catering z Orzysza, babki ziemniaczanej przygotowanej przez Firmę Gastronomiczną „Krys-Stan” z Olsztyna oraz lodów naturalnych przygotowanych przez Firmę Kroczek Lody Naturalne z Olsztyna.


Podczas wydarzenia odbyły się również prelekcje na temat żywności regionalnej, tradycyjnej, naturalnej wysokiej jakości: prelekcja o miodach, prelekcja o produkcji chleba oraz prelekcja dotycząca produkcji piwa oraz warsztaty i zabawy dla dzieci.


W czasie trwania Festiwalu na terenie podzamcza w Olsztynie odbywał się Kiermasz Produktów Regionalnych pochodzących od członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmii Mazur i Powiśla.


W ramach Festiwalu miał miejsce również regionalny finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Do konkursu zgłoszonych zostało 6 ekip w kategorii potrawa regionalna oraz 22 produkty regionalne.


Jury przyznało następujące nagrody:


NAJLEPSZE PRODUKTY REGIONALNE
W kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego:
Podkategoria: produkty i przetwory mięsne:
I nagroda – polędwiczka miłomłyńska – Zakład Wędliniarski Flis – Pol z Miłomłyna,
I nagroda – kiełbasa królewiecka krojona – Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Gołogóry
Wyróżnienie – kiełbasa z lasu – Zakład Wędliniarski z Małdyt.
Podkategoria: produkty mleczne:
I nagroda – ser pełnotłusty gouda z Olecka – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecki,
I nagroda – ser kozi dojrzewający – Gospodarstwo Rolne „Nad Arem” Kierźliny k. Barczewa,
Podkategoria: miody
I nagroda – miód lipowy nektarowo – spadziowy – Pasieka Ranczo w Kaczej Dolinie z Bisztynka,
I nagroda – miód wielokwiatowy – Gospodarstwo Pasieczne Miody Wileńskich z Rogit k. Braniewa,
I nagroda – miód wielokwiatowy nektarowo – leśny z nostrzykiem – Pasieka wędrowna z Olsztyna,
W kategorii produktów i przetworów pochodzenia roślinnego:
Podkategoria: przetwory owocowe:
I nagroda – konfitura mazurska z rabarbarem i migdałami – gospodarstwo agroturystyczne Agro – Margot z Wilkas
Podkategoria: produkty zbożowe:
I nagroda – chleb wieloziarnisty – GS Piekarnia Dźwierzuty,
Podkategoria: wyroby cukiernicze
I nagroda – anielskie ruchańce – Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Aniołowo
Wyróżnienia:
- papryka konserwowa na occie jabłkowym – OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy z Olsztynka,
- chleb razowy żytni na naturalnym zakwasie - Monety, Kowale Oleckie
- sękacz mazurski – gospodarstwo rolne Stacze, Kowale Oleckie
- gorące pączki wileńskie – Smaki Gabi z Tuławek k. Dywit
Kategoria: napoje regionalne
Podkategoria: napoje alkoholowe
I nagroda – miód pitny trójniak – Pasieka Ranczo w Kaczej Dolinie z Bisztynka
Wyróżnienie – wino gronowe z Jedzbarka – Gospodarstwo rolne z Jedzbarka k. Barczewa
Kategoria: Inne produkty regionalne:
Wyróżnienie – krówka olecka – OSM w Olecku

Ponadto Komisja Konkursowa nominowała do nagrody Perła 2018 następujące produkty:
- chleb żytnio – orkiszowy – GS Piekarnia Dźwierzuty,
- warmińska szynka wołowa wędzona – Zakład Przetwórstwa Mięsnego Gołogóra,
- musztarda sarepska z linii Musztard Mazurskich – OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy z Olsztynka,
- polędwica w rozmarynie – Zakład Wędliniarski Flis – Pol z Miłomłyna,
- miód wielokwiatowy – Pasieka Ranczo w Kaczej Dolinie z Bisztynka

NAJLEPSZE POTRAWY REGIONALNE
I miejsce – zupa z pokrzyw ze ślimakami w śmietanie oraz dzyndzałki warmińskie z samopszy ze skrzeczką – Restauracja Cudne Manowce z Olsztyna
II miejsce – mazurska zupa rybna oraz sandacz podany na pęczaku z kurkami – Restauracja  „Łabędzi Ostrów” z Pięknej Góry k. Giżycka
II miejsce – pikantne flaczki z lina oraz pieczone kacze udo muśnięte sosem wiśniowym na pęczaku warmińskim – Stary Folwark Tumiany
III miejsce – słodki rogaliki ziemniaczane oraz klopsy królewieckie – Gościniec Ryński Młyn z Rynku
Wyróżnienie – zupa brukwianka oraz wątróbka z dzika w pomidorach – Gospodarstwo ekologiczne Kaliski

Ponadto Komisja Konkursowa przyznała nominację do nagrody Perła 2018 następującą potrawę:
- sandacz podany na pęczaku z kurkami - Restauracja  „Łabędzi Ostrów” z Pięknej Góry k. Giżycka



Oglądaj wszystkie zdjęcia...


WSTECZ
Projekt i wykonanie Artneo.pl