środa 18.07.2018, imieniny obchodzi: Emil, Erwin
Kalendarium wydarzeń
Lipiec 2018
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Strona w języku polskim Site in English

02
09.17

Festiwal Runa Leśnego
termin:  02.09.2017 miejsce: Pisz organizatorzy: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Koniec lata to czas dla grzybiarzy, amatorów jeżyn, borówek czy żurawin. Miejscem obfitującym w te dary lasu jest Puszcza Piska - największy kompleks leśny na Mazurach. I właśnie w Piszu 2 września odbył się „Festiwal Runa Leśnego”, na którym królowały produkty przygotowane na bazie runa leśnego.

Celem imprezy i odbywających się w jej ramach konkursów było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, w tym z runa leśnego, ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych.

Festiwalowi towarzyszył kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, w tym członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”,a także występy artystyczne.

Odbyły się również konkursy na potrawy z grzybów (sołectwa Łupki i Liski) i najlepszą nalewkę, a zabawy dla najmłodszych przygotował Piski Dom Kultury i Stowarzyszenie "roZruSZnik" przy ZSZ w Piszu.

I miejsce i puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiegow konkursie na "Najlepszą nalewkę leśną" zdobyła Ewa Śliwowska za "Jagodówkę",

II miejsce Hanna Modzelewska za "Nalewkę z pędów sosny",

III miejsce Paweł Grochowina  za "Nalewkę z suszonego kwiatu czarnego bzu".

W konkursie kulinarnym na "Najlepszą potrawę z grzybami":

I miejsce zdobyło Sołectwo Łupki za "Kieszonki z Kurkami",

II miejsce zdobyło Sołectwo Liski  za "Dorotynki z grzybami w sosie kurkowym".

Plac Daszyńskiego był także miejscem, gdzie można było skosztować zalewajki mazurskiej z grzybami przygotowanej przez Siedlisko na Półwyspie z Wierzby k. Rucianego – Nidy. Pokaz został sfinansowany przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Organizatorami wydarzenia był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz  Gmina Pisz.Oglądaj wszystkie zdjęcia...


WSTECZ
Projekt i wykonanie Artneo.pl